Sprzęt laboratoryjny nie tylko potrzebny jest w laboratorium do prowadzenia badań i z tego względu chodzi o niego odpowiednio dbać, lecz również należy myśleć o tym, że jest toż sprzęt często zdecydowanie o dużej wartości, w klubie z czym każda usterka, każdy błąd w pielęgnacji może nas dość dużo kosztować.
Jak prawidłowo dbać o sprawność sprzętu laboratoryjnego? Oczywiście jest to temat rzeka, którego nie da się tak po prostu dokładnie opisać w tylko jednym artykule, niemniej jednak warto wypunktować najważniejsze sprawy.
Odpowiedni regulamin pracowni
Przede wszystkim ważne jest sformułowanie bardzo konkretnego regulaminu pracowni. Jest on wykonywany przez kadrę zarządzającą albo osobę przez nich do tego zadania wydelegowaną na podstawie obowiązujących dokumentów prawnych i innych takich jak chociażby GMP, aneks 15 GMP, Prawo Farmaceutyczne, Kosmetyczne, poszczególne ustawy odnoszące się do produkcji w laboratoriach itp.
Audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym
Konieczna jest także regularna kontrola, czy aby na pewno całość pracy przebiega zgodnie z wytycznymi. Tu konieczny jest tak audyt wewnętrzny a laboratorium badawczym. jego kontroli podlega chociażby dokumentacja GMP.
Okresowe badanie techniczne
Każde urządzenie także obowiązkowo powinno być co jakiś czas okresowe badanie techniczne. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby okresowo mieć kontrolę, czy wszystko jest w czasu.
Pielęgnacja zgodna ze specyfikacją
Ważne jest i to, aby pielęgnować dane urządzenie, czyścić je i użytkować zgodnie z wytycznymi, z jego specyfikacją.
Dostęp wybranych grup pracowników
W tym momencie trzeba także podkreślić, że to nie może żyć tak, że absolutnie każdy może dostać się do danego urządzenia i na nim pracować. W regulaminie powinno być konkretnie kreślone, jakie osoby mogą z niego mieć, do jakich czynności, kto myśli o konserwację i w który sposób. Pamiętajmy, że często nawet prostych rzeczy, jak przetarcia takiego urządzenia nie może dokonywać sprzątaczka.
Zmiany w prawie to proces nieunikniony. W większości przypadków bowiem konieczne jest dostosowanie przepisów do aktualnego stanu czy rozwoju nowych technologii. Nie inaczej jest jak należy o prawo energetyczne.
Komentarze
Prześlij komentarz